Stand Up Seminar je namijenjen mladim ljudima bez iskustva u aktivističko-društvenom angažmanu i participacije u društvenim procesima starosne dobi od 14 do 18 godina. Pod društvenim angažmanom u kontekstu ovog dokumenta podrazumijeva se društveno djelovanje u zajednici i za zajednicu koje uključuje različite oblike aktivizma i volontiranja, odnosno izdvajanja vlastitog slobodnog vremena i neplaćenog rada za pomoć drugima.

Ovaj seminar predstavlja učesnicima prvi susret sa struktuiranom edukacijom[1] iz polja aktivizma, a izvodi se kao program neformalnog obrazovanja/cjeloživotnog učenja. Svojim karakteristikama seminar pruža učesnicima temeljnu edukaciju o načinima i mogućnostima angažmana u društvu poput aktivizma i volontiranja. Pristup rada je takav da polaznike potiče da kritički promišljaju o svom lokalnom okruženju, budi interesovanje učesnika za upoznavanjem drugih i drugačijih u etničkom, vjerskom i socioekonomskom smislu. U konačnici, program stimulira učesnike da učine svoju prvu volontersku akciju koja adresira njima blizak i relevantan problem u njihovoj lokalnoj zajednici.

Polaznici seminara također dobivaju priliku stupiti u kontakt i povezati se sa vršnjacima iz različitih zajednica (administrativno-političkih, urbano-ruralnih, te etničkih i religijskih) u Bosni i Hercegovini, prepoznati društveni kontekst u kojem uče, žive i djeluju,  te razgovarati o potrebama mladih u njihovim lokalnim zajednicama, uključujući izazove, potrebe, prepreke na koje nailaze u svakodnevnici, kreirajući u konačnici viziju željene budućnosti.

Kroz cjelokupan proces, učesnici su vođeni iskusnim mladim trenerima, koji prenosom svog iskustva služe učesnicima kao uzor. Činjenica da su treneri prošli put od neaktivne osobe u društvu, preko pohađanja obrazovnih programa SHL-a, i implemenatcije aktivnosti na terenu (volonterske akcije, grasroot projekti), do obuka za trenere, polaznicima pruža model omladinskog aktiviste sa kojim se mogu poistovijetiti.

Stand Up Seminar se od 2012. godine izvodio kao trodnevni inclass program koji je sadržavao teorijski dio (nastava) i praktični dio (volonterska akcija). Početkom 2020. i dolaskom pandemije COVID-19 nastupa ograničavanje mogućnosti izvođenja iclass nastave te je razvijen online program koji bi omogućio kontinuitet rada s mladima. Kako bi novim programom dostigli postavljene ciljeve, na osnovu dosadašnjih iskustava seminar smo razložili na tri  implementacijska modula i to:

Modul 1: Online program koji je izveden na moodle platformi, i cijeli nastavni plan i program je prilagođen za izvođenje u online okruženju;

Modul 2: Inclass nastava, koja služi za bolje umrežavanje učesnika te usavršavanje stečenih znanja na online programu;

Modul 3: Praktična komponenta seminara (volonterska akcija) koja se implementira nakon uspješnog kompletiranja online i inclass modula.

Opći i specifični ciljevi seminara

Stand Up Seminar za opći cilj ima povećati znanja polaznika programa o procesima i pojavama u društvu koji se tiču njih i njihovih vršnjaka te povećati spremnost za aktivističko djelovanje bazirano na vrijednostima volonterizma.

Specifični ciljevi Stand Up Seminara:

  • Mladi postaju svjesni svog položaja i društvenog konteksta u kojem se nalaze;
  • Mladi razumiju stukturu i načine funkcionisanja civilnog društva;
  • Mladi postaju sposobni zauzeti vlastite stavove o društvenim pojavama koje ih okružuju;
  • Mladi razumiju značenje i značaj volonterizma;
  • Mladi znaju gdje i kako mogu napraviti prve korake u svom omladinskom aktivizmu;

Nakon seminara učesnici će moći:

  • Prepoznati svoju aktivističku ulogu u društvu;
  • Razlikovati gradivne elemente civilnog društva;
  • Analizirati probleme u svojoj zajednici na koje mogu direktno uticati i ponuditi rješenja;
  • Kritički i argumentirano raspravljati o problemima koji ih okružuju;
  • Transformisati svoju ideju u konkretan plan Volonterske akcije;

[1] Edukacija u kontekstu ovog dokumenta označava sve oblike kratkotrajne i usmjerene obrazovne poduke koje za cilj imaju ostvarivanje ishoda učenja vezanih za sticanje vještina ili osvještavanja apstraktnih koncepata vezanih za usku oblast aktivističkog djelovanja.